Brickmärkt AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors. Mahogny. Rektangulär skiva med rundade hörn, nedåt avsmalnande ben, sarg och ben med profilerad kant. Längd 202, bredd 102, höjd 75 cm, höjd till sarg 64 cm.
Smärre slitage. Märken. Repor. Profileringen med senare målning.