Fanerat med björk och med inläggningar av palisander. Front med dubbla pardörrar, bakomliggande hyll- och lådinredning. Mittparti med tre lådor. Bredd 146, djup 44, höjd 117 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Fanerskador. En låda saknas. Vissa lås kärvar.