Karmstol, sengustaviansk stil, sk baljfåtölj, sent 1800-tal
Bronserad och svärtad, svängd rygg med avslutande lejonmaskaroner, överkragade och bladhölstrade ben fram, sabelben bak, stoppad klädd sits och rygg, sitthöjd 44, höjd 83 cm.
Märken. Slitage. Senare klädsel.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.