Grete Jalk, fåtöljer, ett par, modell 118, France & Son, Danmark, 1960-tal.
Stomme av teak. Stoppade dynor i rygg och sits med svart skinnklädsel. Brickmärkta. Sitthöjd 41, bredd 78, höjd 71 cm.
Något slitage. Märken. Skada, fog har släppt vid armlänets fäste.