Patrick Nordström, bordslampa, Royal Copenhagen, Danmark, 1919.
Stengods, glasyr brun-grön melerad glasyr, lampmontering och fot av patinerad brons, signerad med böljemärket 1919 i underglasyrblått. Bronsfot märkt 27-9-1919 1 samt böljemärket under krona. Höjd inklusive skärmhållare 45,5 cm.
Ej funktionstestad. Glasyrmistor. Krackelyr under.