Carl Fagerlund, bordslampa, glas, Orrefors, 1960-tal.
Rött underfångsglas, mässingsmontering, signerad Orrefors RD 1319. Skärm medföljer. Höjd inklusive sockel 43 cm
Ej funktionstestad. Smärre slitage.