Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand, fåtöljer, ett par, "LC2", Cassina.
Fåtölj med kromad stålrörskonstruktion. Stoppade plymåer klädda i svart läder.
Märkt Le Corbusier LC/2, samt numrerad 104055 och 104092 i stålröret.
Bredd 76 cm, djup 70 cm, sitthöjd ca 40 cm, ryggens höjd 64 cm.
Fläckar. Smärre slitage.