Rikt driven och ciselerad dekor av antika mytologiska figurscener, ekfestonger, meanderbård samt maskaroner av fauner. Insats av grönlackerad zink. Höjd 82, bredd 60 cm.
Renoverad, bl.a. utbytta skruvar och bultar. Ställvis slitage. Ställvis färgbortfall. Fläckar. Smärre bucklor.