Lackat, fanerat med skulpterad dekor, glasad dörr med tre bakomvarande löst liggande hyllplan samt en låda, smalare delen med två öppna hyllplan, ett skåp samt två lådor, skåpet är i två delar, den mindre mäter ca 45,5x50,5x188 cm, den större mäter ca 118x60x238 cm, Nyckel finns Nyckel finns.
Smalare delen har tre ben och fästs i större skåpet med skruv, kan inte stå själv. Åldersrelaterat slitage. Märken. Renoverad. Lagningar. Lukt. Kompletterad. Maskstungen.