Terje Ekstrøm, fåtölj, "Ekstrem", för Stokke Fabrikker, Norge. Modellen formgiven 1984.
Modell med nackstöd. Svart stoppad klädsel med ränder kring fötterna. Sitthöjd 39 cm, bredd 69 cm, totalhöjd 92 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skador i klädseln.
Modellen formgiven 1984.