Michael Schilkin, skulptur, "Leonardo da Vinci", Royal Copenhagen, Danmark, 1947.
Stengods, glaserad i beige och bruna nyanser. Märkt "Efter Leonardo da Vinci". Signerad M. Sch. och med böljemärket i underglasyrblått. Bredd 34, djup ca 22, höjd 54 cm.
Basen med ett par bränningssprickor. Ställvis krackelerad. Glasyrmistor.
Tuija Tervo, Harri Kalhaa, Leena Ahtola-Moorhouse, "Michael Schilkin 1900-1962", Förlagsaktiebolag W. Hagelstam, Finland 1996, se sid 21.
På grund av det oroliga politiska läget efter andra världskriget i Finland kom Ryssland-födda människor att utvisas och fängslas i Sovjet. Många ryska emigranter flydde från Finland och Schilkin bestämde sig för att åka till Danmark och arbetade under våren 1947 tre månader för Royal Copenhagen. Resultatet av vistelsen blev ett trettiotal keramikskulpturer och väggplaketter med djur och människomotiv, en del av dessa ingår ännu i fabriken museisamlingar.