Arne Tideman Ruud, fåtölj "Holmenkollen/"3030", AS Inventar/ Norcraft, Gjövik Norge 1950/60-tal.
Fåtölj med stomme av teak. Justerbar sits av ljust läder. Präglat i lädret: NORCRAFT NORWEGIAN DESIGN, MADE IN NORWAY. Bredd 70, sitthöjd 22-35, djup 103 cm.
Slitage. Märken.