Bertil Fridhagen, bokhyllor, 4 delar, 1900-talets andra hälft.
Fanérade med ek. Lösa överdelar med flyttbara hyllor. En överdel med skjutdörrar av glas samt fällbarlucka med barskpå bakom, samt monterad belysning. Underdelarna med lådor respektive skåpdörrar. Brännmärkt. Bredd 62 + 62 + 90 + 90 cm. Djup 45 cm. Höjd 172 cm. Nyckel finns.
Något slitage och fläckar. Ställvis repor. Smärre fanerskador. Belysning ej funktionstestad.