Svante Skogh, soffbord, Swedish Modern, Förenade Möbelfabrikerna, Linköping, 1940-tal.
Fanerat med mahogny. Sarg med räfflad dekor, nedåt avsmalnande ben med mässingsskodda avslut. Längd 104, bredd 56, höjd 61 cm.
Smärre slitage. Märken. Krackelyr. Smärre fläckar. Torrsprickor.