Gerhard Henning, figurin, porslin, Royal Copenhagen, Danmark, tidigt 1900-tal.
Faun och nymf. Polykromt målad med förgyllda detaljer. Sockel med dekor av rosengirlander. Signerad med rött hjärta under krona samt böljemärket i underglasyrblått. Höjd 27 cm.
Ej förstasortering. Blommor och blad med nagg. Märken. Glasyrmistor.