Betsat trä. Rikt skuren dekor med musselformationer och akantusblad. Huvudgavel bredd 195, höjd 136 cm. Fotgavel bredd 172, höjd 60 cm. Sidolister 200 cm. Rammått för madrass 155 x ca 195 cm.
Skrivar medföljer inte. Ställvis slitage och märken. Krackelyr. Lagning.