Mahogny och mahognyfanerat. Intarsiainlägg. Gjutna mässingsbeslag och lister. Upptill dubbeldörrar, med bakomliggande spegelbeklädd inredning med slipad dekor, glashylla, belysning och utdragbar skiva. Nertill dubbeldörrar med bakomliggande lådpar och justerbar hylla. Nyckel finns.
Senare belysning. Hyllfästen saknas till nedrehyllan. Åldersrelaterat slitage.
Enligt uppgift inköpt på Hotel Kämps auktion år 1964.
Hotel Kämp på Norra Esplanaden i Helsingfors invigdes den 29.10.1887 som ett i särklass varande lyxhotell på fem våningar. Möblerna hade hämtats huvudsakligen från S:t Petersburg, kristallkronorna från Berlin. Man hade även hydraulisk hiss och orkester. Gästerna serverades bl a färska ostron från Odense. Många av landets största kulturpersonligheter, konstnärer och arkitekter samlades kring borden under årens lopp, bland dem Jean Sibelius, Akseli Gallen-Kallela och Eliel Saarinen.
Hotelldirektören Carl Kämp dog redan 1889. Hotellverksamheten lades ned år 1965, men återupptogs i samma byggnad, ritad av Theodor Höijer, år 1999. Hotel Kämp hör numera till den ansedda sammanslutningen för lyxhotell, LHW.