Joan Miró, Ur "Homentage a Joan Prats"
Litografi, 1971. Signerad och numrerad XXI/XXV (Guarro papper). Tryckt av Poligrafa éditeur et imprimeur, Barcelona. Bladstorlek 75 x 100 cm.
Uppfäst med papperstejp i övre och nedre kant a tergo. 5 cm lång reva i bladet. Gulnad efter passepartout. Pappret vikt ca. 4 cm i övre kant.
Mourlot 728