Kandelabrar, för tre ljus, ett par, sent 1700-tal, Sengustavianska.
Förgylld och patinerad brons samt svart marmor. Putti bärandes klot med ljusarmar. Dekor med akantus och blommor. Stam med pan spelandes flöjt. Höjd 50 cm.
Sten med nagg Ytslitage Dekordelar saknas på stammen Något skeva armar
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.