Metall och glas. Totalhöjd 135 cm. Diameter 40 cm. Armaturens höjd exkl. ked 90 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Anlupen. Rostangrepp. Ej funktionstestad.
Taklampan tillhörde den ursprungliga inredningen i J N Syvähuokos privathus. Huset ritades av arkitekten Väinö Vähäkallio och byggnaden stod färdig på Stenbäcksgatan 21 Helsingfors 1927. Idag fungerar byggnaden som Rumäniens ambassad.
En artikel om byggnaden finns i Arkkitehti-tidskriften 12/12 1928.