Förgyllda. Krönande dekor av delfiner och frukt. För två ljus vardera. Lösa ljusarmar i mässing. Den ena märkt med rött lacksigill "JAL".
Höjd ca 68, bredd 62 cm.
Åldersrelaterat slitage. Mindre skador. Bytta bakstycken. Lagningar. Ej ursprungliga ljushållare (1800-tal).