Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Frankrike ca 1820-30, Empire.
Förgylld och patinerad brons. Dekor med kvinnogestalter som har skrin samt instrument på magen. Et Lesperance och Et Ma Marmotte Behängda med prismor. Höjd ca 53,5 cm.
Något ytslitage Omhängda prismor, vissa av dessa med små naggar
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.