Ljuskrona, för tre ljus, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Förgylld mässing och slipat glas. Både matterad och polerad förgyllning. Dekor med lejonmaskaroner och blommor samt pinjekotte. Höjd 70, diameter 46 cm.
Förgyllning med visst slitage Något skev i formen
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.