Zoia Krukovskya Lagerkrans, olja på pannå, signerad. daterad 1979 a tergo.
"Britt-Marie Huss Hedin" 63 x 55 cm.
Britt Marie Huss Hedin, journalist och PR profil i Stockholm, var gift med diplomaten Ambassadör Sven Fredrik Hedin, som bl.a. belönades med Guldspaden för sitt arbete med att klargöra situationen med Sveriges relation till Nazistguldet.