Förgylld och bronserad. Rik dekor av bl.a. kymation, ägg- och pärlstav samt stiliserade blommor. Krön med två bevingade kvinnogestalter. Tudelat kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 192, bredd 86 cm.
Sprickor. Skador, krönet löst. Förstärkningar. Senare bronsering. Gammalt glas.
Härnösands prästgård sedermera Råda säteri.