Samtliga delar med monogramgravyr under friherrlig krona.
12 gafflar, längd 20,5 cm
12 knivar, längd 24 cm, stålblad av Hackman Finland.
Haarukoiden paino 934 g.
Bladen senare. Sedvanligt åldersrelaterat slitage, enstaka smärre bucklor i knivskaften.