18K guld, automatisk, plexiglas, datum, länk i 14K guld, ca 1963, vikt ca 82 gram
Caliber 8531, Serienr 1,683,807, Boettnr 1,666,569
Skadad urtavla. Skadad sekundvisare. Länk med slitage. Fungerar vid katalogisering, Bukowskis garanterar ej framtida funktion vid försäljning.
Inköpt av nuvarande ägares far troligen på 1960-talet.