David Rosén, toalettbord, 3 delar, "Futura", Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal.
Fanerad i mahogny. Beslag i mässing. En del med skåp, bakomliggande utdragbara hyllplan. En del med 4 lådor. Ett löst mellanliggande hyllplan. Brickmärkta. Bredd 60, djup 41, höjd 74. Lös skiva längd 60, djup 40 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar. Enstaka smärre fanerskador.