Svartlackerad pall med kopplade ben. Stoppad sits med röd galonklädsel. Enligt senare påskrift undertill: "Svenskt Tenn Stockholm, ca. 1930 Pallen finns avbildad i SVT:s arkiv". Höjd 44 cm.
Slitage. Färgbortfall. Fläckar. Nedsutten stoppning. Förstärkning under sits. Krackelyr.