Johannes Andersen, soffa och fåtölj, "Capri", Trensum, 1960-tal.
Helstoppad fåtölj och tresitssoffa med ljus plyschklädsel, lösa dynor med resårkärna och resårsits. Benställning av metall fanerad med palisander. Fåtöljen snurrbar. Längd 90-230, djup 80-90, höjd 70, sitthöjd 38 cm.
Slitage. Fläckar. Märken. Fanerskador. Torkad stoppning.