Tudelat skåp fanerat i mahogny med inläggningar av palisander. Ovandel med välvt krön, pardörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Nederdel med två dörrar och bakomliggande hyllplan. Bredd 107, djup 46, höjd 185 cm.
Ställvis slitage. Märken. Krackelyr. Smärre fanerskador. En av de nedre dörrarna går ej att öppna.