Olika mästare, 1700/1800-tal.
1 ljusstake med godronnerat skaft, på kvadratisk fotplatta, Erik Wikgren, Nyköping (mästare 1805-1846), höjd 13 cm.
1 ljusstake med dekor av pärlstav, på rund fot, Nils Abraham Santesson, Stockholm (mästare 1839-1875), höjd 12 cm.
1 ljusstake med dekor av pärlstav, på rund fot, höjd 11,5 cm (otydliga stämplar).
1 saltkar, dekor av svängda knäckar, på rund fot, med ängelstämpel, höjd 7 cm.
1 fat med hamrad yta, Peter Näsman, Gävle (mästare 1760-1770), diameter 30 cm.
1 fat med hamrad yta, Stockholm, diameter 35,5 cm (otydliga stämplar).
1 fat med konturerat brätte, diameter 28 cm (otydliga stämplar).
1 fat med slät yta, Stockholm, diameter 40 cm (otydliga stämplar).
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Lagning.