Kanna med smal hals, svängt handtag, rik graverad dekor. Två mindre kannor varav en utan botten med djurformat huvud. Ljusstake i form av oljelampa. Rundad skål. Fågelfigurin. H 7-37.
Ställvis hårt slitage, bucklor, skador, anlöpningar.