Palisanderfaner. Dubbeldörr med inredning bestående av två hyllor med olika djup. Sex utdragbara lådor. Avsmalnande benavslut med mässingshylsor. Låset fungerar. Höjd 97 cm, längd 155 cm, djup 44 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Smärre krackelyr på lackeringen. Helhetsintrycket är gott.