Jan Ekselius, fåtölj med fotpall, "Etcetera", JOC möbler, Vetlanda, 1970-tal.
Svängd form med orange textilklädsel. Fåtöljens sitthöjd ca 42, bredd 64, höjd 69 cm. Fotpallens sitthöjd ca 42, bredd 64, djup 48 cm.
Skador på klädsel. Fläckar. Ställvis slitage.