Margareta Nordman, bord, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, Finland 1930-tal.
Trärent. Diameter 85 cm, höjd 60 cm.
Handskrivna texter på bordsskivans undersida. Obetydliga spår av vit målfärg. Åldersrelaterat slitage.
"Nykyaikaisia Huonekaluja", förläggare Keravan Museo (Kervo museet), s. 41.