Kvadratisk skiva fanerad med alrot på tredelad centralfot. Etikettmärkt Lars E. Lindell Schatullmakare i Köping. 89 x 88, höjd 73 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Mindre repor. Skador, fot med träbortfall samt spricka/lagning. Kompletterad. Torrsprickor.