Carl Gustaf Hiort af Ornäs, matbord, "Näyttely Senior", stolar, 8 st, HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.
Teak. Utdragbart bord. Tilläggsskiva à 63 cm. Skivan förvaras under bordsskivan. Längd 185 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. Bordets totala längd utdraget 248 cm.
Stolsitsar med fast, stoppad klädsel, rygg med flätad rotting. Sitthöjd 44 cm, bredd 44 cm.
Rottingskador. Repor. Fläckar. Märken. Skador. Senare klädsel.