Modellen tillverkad för första gången år 1904.
6 gafflar, längd 18 cm
6 knivar, 22,5 cm
6 skedar, 17,5 cm
11 dessertskdar, 15 cm
En tolfte dessertsked olik tillverkad av George H. Rogers company.
Sammanlagd vikt ca 1017 g.
I bestickpåsar.
Fyra dessertskedar med skador i bladen. Åldersrelaterat bruksskick. Monogramgravyr.