Charlotte Hamilton, bordslampa, chamotterat stengods, Rörstrand.
Närmast klotformad fot med blank glasyr i blått, reliefdekor av fåglar och blad. För en ljuspunkt. Signerad R CH. Textilskärm medföljer. Höjd 41 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Krackelyr.