Kerstin Hörlin-Holmquist, fåtölj, "Stora Eva" ur serien "Paradiset", Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Textilklädd helstoppad fåtölj med knapphäftad rugg. Ben av bok. Sitthöjd 38, bredd 73, höjd 97 cm.
Något slitage. Märken. Ställvis torkad stoppning. Ställvis något smutsig.