Kari-Pekka Valorinta, fåtölj, "Nautilus", Isku 1960-tal.
Svart glasfiberstomme på en roterade aluminium fot. Fast stoppad mörkbrun klädsel. Bredd 68 cm. Sitthöjd 45 cm. Totalhöjd 93 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre torrsprickor. Rostangrepp på basen.