Mahogny och mahognyfanér. Hjultrissor och beslag i mässing. Femdelad. Bordets bredd 170 cm, minsta längd 244 cm, mellanlängd 333 cm och full längd 501 cm .
Djup för ändborden (2 stycken) 122 cm/st, djup för mittbord 89 cm, djup för tiläggskivor (2 stycken) 84 cm/st. Höjd 77,5 cm.
Helhetsintrycket är gott. Smärre skador. Repor på bordsytan.