Josef Hoffmann, soffa och fåtölj "Palais Stoclet" för Wittmann Österrike sent 1900-tal
Tre-sits, kädda med skinn, märkta med etikett, sitthöjd 39 cm, 213x80x77 cm samt fåtölj 91x81x77 cm
Bruksslitage. Fläckar. Märken.
Möbeln ritades 1905-1911 av Josef Hoffmann till hallen i Palais Stoclet i Bryssel. Palais Stoclet anses vara Josef Hoffmanns mästerverk.