Hans Olsen, fåtöljer, ett par, Danmark, 1960-tal.
Skinnklädda på ben av palisander. Lösa plymåer i sits och rygg. Sitthöjd ca 40, bredd 75, höjd 71 cm.
Ställvis hårdare slitage och fläckar. Skador i tyget och stoppningen i undersitsen på ena fåtöljen.