Stomme av gulmetall rikt behängd med olikformade prismor. Glasad stam med avslutande klot. 24 ljusarmar. 12 ljuspunkter. Diameter 110, höjd 130 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Vissa skador och lagningar på glas och prismor. Nagg. En ljuspipa går ej att fästa. Lösa delar medföljer.