Fanerat med mahogny. Ovandel med rakt krön, dubbla dörrar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Nederdel med pardörrar och hyllplan bakom. Brickmärkt. Bredd 106, djup 42, höjd 164 cm. Nyckel finns.
Något slitage. Märken. Fläckar på hyllplan. Bakstycket med torrsprickor.