Grete Jalk, fåtölj, modell 118, France & Son, Danmark, 1960-tal.
Stomme av teak. Lösa stoppade läderbeklädda dynor i sits och rygg. Plakettmärkt. Sitthöjd ca 42, bredd 78 cm, totalhöjd ca 76 cm.
Slitage och torrsprickor på lädret. Åldersrelaterat slitage.