Kaffekanna samt invändigt förgylld sockerskål och gräddkanna på fyra fötter med bladanfanger. Hänklarna med blommotiv. Kaffekannans höjd 25 cm, längd 28 cm, sockerskålens bredd 18 cm, gräddkannans höjd 10 cm.
Totalvikt 1344 g.
Monogramgravering. Smärre åldersrelaterat slitage. Gräddsnäckan med fläckar i pipen och insidan av bottnen.