Mahogny och mahognyfanérad, med guldpräglad skinnklädd skiva. Fem lådor i sargen med beslag av mässing. Runda kannelerade ben. Utdragbara skivor på vardera kortsida à 35 cm vardera. Längd 140-210, djup 70, höjd 78 cm.
Något slitage. Fanerskador/torrsprickor. Ställvis blekt. Fläckar. Nyckel saknas.